Search This Blog

Polecany post

Green Book

Na pewno, być może, czyli „Green Book” Petera Farrelly'ego.

JUTRO IDZIEMY DO KINA (35)

JUTRO IDZIEMY DO KINA (35), czyli kolejny odcinek cyklu zapowiadającego premiery filmowe nadchodzącego weekendu. Gotowi? Tak więc zaczynamy.

KLIKNIJ, by odtworzyć


Na pokuszenie (The Beguiled, 2017) to klimatyczna i uwodzicielska adaptacja powieści Thomasa Cullinana w reżyserii słynnej scenarzystki i reżyserki Sofii Coppoli, twórczyni takich filmów jak: Między słowami (Lost in Translation, 2003), Maria Antonina (Marie Antoinette, 2006) czy Somewhere. Między miejscami (Somewhere, 2010). Podczas 70. edycji MFF w Cannes Coppola została wyróżniona nagrodą za najlepszą reżyserię. To pierwsza od 1961 roku nagroda w tej kategorii przyznana kobiecie.

Na pokuszenie to kapitalnie sfotografowana opowieść o wojnie secesyjnej widzianej z perspektywy kobiet. Gdy mężczyźni przelewają krew na froncie, grupa uczennic pod przewodnictwem wychowawczyń Marthy (Nicole Kidman) i Edwiny (Kirsten Dunst) próbuje żyć normalnie. Czas dzielą między naukę francuskiego i dobrych manier a codzienne obowiązki. Monotonię zakłóca John McBurney (Colin Farrell), ranny żołnierz, którego jedna z dziewcząt znajduje podczas grzybobrania. Przybycie mężczyzny staje się wielkim wydarzeniem w życiu pań i panien: w ruch idą suknie, biżuteria i schowana na specjalną okazję whisky, a dawny porządek trzęsie się w posadach, bo stojące dotąd na szczycie hierarchii Martha i Edwina wcale nie cieszą się największą atencją gościa.

Małgorzata Czop z MOVIEWAY pisze: „»Na pokuszenie« to reżyserski majstersztyk, zatopiony w ponurym lesie pięknie oświetlanym przez promienie słoneczne. Thriller-perełka, gdzie opresyjność domu zostaje dopełniona przez dźwięki bitewnego zgiełku dobiegające z dala. Chmury czarnego dymu sieją niepokój, ale dla Johna McBurney’a wojna okazuje się najmniejszym problemem. Zbiegły Jankes trafia w ręce wygłodniałych kobiet i zaczyna się prawdziwa bitwa gestów i spojrzeń”. Podobnego zdania jest Michał Walkiewicz z FILMWEBU, który podczas canneńskiego festiwalu tak podsumował film Coppoli: „»Na pokuszenie« to cudownie sfotografowana, utrzymana w konwencji eleganckiego thrillera perełka. I zarazem popis aktorskiego kwartetu, w którym na front wysuwa się grająca najlepszą partię od lat Kirsten Dunst. Zaś całość opowiedziana jest z wykorzystaniem tak dyskretnego humoru i otula nas tak gęstą atmosferą, że ręce same składają się do oklasków”. Bernadetta Trusewicz z FDB uznała nową Coppolę za „bardzo umiejętnie i zgrabnie, zbratane z niepokojącym nastrojem, a nawet czarną komedią, kino o tym, jak łatwo nie ulegać pokusie, kiedy jej po prostu nie ma”, jak również niespiętą, ale piekielnie ciekawą refleksję o kobietach i ich stadnych zachowaniach.

Sofia Coppola, urodzona w 1971 roku w Nowym Jorku, to najmłodsze dziecko Francisa Forda Coppoli. Jako niemowlę występowała w filmach ojca (m.in. w scenie chrztu w pierwszej części Ojca chrzestnego [The Godfather, 1972)). W 1999 roku zadebiutowała reżysersko filmem Przekleństwa niewinności (The Virgin Suicides, 1999). Za drugi film, Między słowami z 2003 roku, była nominowana do Oscara za reżyserię jako trzecia w historii kobieta (i pierwsza Amerykanka). Za czwarty film, Somewhere. Między miejscami, zdobyła Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. W remake'u Oszukanego (The Beguiled, 1971) Dona Siegela Sofia Coppola po raz kolejny opowiada o uwalniającej się z ciasnego gorsetu seksualności. Jednocześnie pozwala sobie na zaskakujący, ironiczny ton.

Tak więc Na pokuszenie Sofii Coppoli zyskuje w przededniu otwarcia kolejnego weekendu premier status filmu tygodnia, a sam film zostanie wkrótce przepuszczony przez recenzenckie sito Synekdochy, Nowy Sącz. A poniżej, w „gif-owym” skrócie, zestawienie wszystkich nowości wchodzących do repertuaru sądeckich kin.



To tyle na dzisiaj, recenzja filmu już wkrótce, do zobaczenie w następnym odcinku, a jutro... idziemy do kina.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych premier tygodnia, jak również aktualnego repertuaru znajdziecie na stronach internetowych sądeckich kin: kino-sokol.pl, helios.pl, kino.ckkrynica.pl i ldk.limanowa.pl. Natomiast więcej filmów bezwzględnie na www.synekdochanowysacz.blogspot.com, www.facebook.com/StowarzyszenieDlaMiasta i www.sadeczanin.info

(oprac. Bartosz Szarek)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz