Search This Blog

Polecany post

Madame

A miało być tak pięknie, czyli „Madame” Amandy Sthers.

JUTRO IDZIEMY DO KINA (19)

JUTRO IDZIEMY DO KINA (19), czyli kolejny odcinek cyklu zapowiadającego premiery filmowe nadchodzącego weekendu. Gotowi? Tak więc zaczynamy.

KLIKNIJ, by odtworzyć


4 maja w Londynie odbyła się pierwsza premiera filmu Obcy: Przymierze (Alien: Covenant, 2017) Ridleya Scotta. Kontynuacja Prometeusza (Prometheus, 2012, R. Scott) jest drugim prequelem zapoczątkowanej w 1979 roku (Obcy – 8. pasażer Nostromo [Alien, R. Scott]) serii Obcy i szóstą odsłoną całej franczyzy.

Jak można przeczytać na Alienhive.pl: „Film »Obcy: Przymierze« ma być środkowym filmem trylogii zapoczątkowanej przez »Prometeusza«. Jeżeli wyniki finansowe zapowiadanej części 2 i 3 będą satysfakcjonujące dla wytwórni, reżyser – Ridley Scott – może dostać zielone światło na stworzenie jeszcze jednego filmu. Nowa seria ma stanowić fabularny pomost między »Prometeuszem«, a oryginalnym »Obcym« z 1979 roku. W marcu 2017 roku Scott stwierdził, że jest gotów stworzyć jeszcze aż 6 części po »Alien: Covenant«. Plany reżysera zablokowały do odwołania prace nad filmem »Obcy 5« w reżyserii Neilla Blomkampa”.

Fabuła nowego Obcego przedstawia się następująco. Oto statek osadniczy Przymierze dociera na nieznaną planetę, która wydaje się być prawdziwym rajem. Członkowie ekspedycji szybko jednak przekonują się, że trafili do mrocznego, pełnego tajemnic i zagadek świata, którego jedynym mieszkańcem jest android David (nominowany do Oscara Michael Fassbender), ocalały z katastrofy Prometeusza. Gdy odkrywają, że świat ten kryje w sobie niewyobrażalne zagrożenie, muszą podjąć przerażającą próbę ucieczki.

Za scenariusz nowego filmu Scotta odpowiada zespół twórców: Michael Green, Jack Paglen, John Logan i Dante Harper. Muzykę skomponował Jed Kurzel, a zdjęciami zajął się Polak, Dariusz Wolski. W obsadzie, poza Fassbenderem, znaleźli się także m.in.: Noomi Rapace, Guy Pearce, Katherine Waterston oraz James Franco.

Jak podaje Alienhive.pl: „W filmie nie zobaczymy ponownie postaci Diakona – obcego pokazanego w ostatnich scenach części pierwszej, ani żadnego innego stworzenia z poprzedniego filmu, łącznie z Trylobitem (potężny twór ośmiornico-podobny). Zobaczymy natomiast zupełnie nowego Obcego, nazwanego Neomorf i poznamy jego kolejne fazy rozwoju. Nie zabraknie zatem brutalnych scen narodzin nowej formy Chestburstera. W filmie ujrzymy, prócz Neomorfa, także drugą postać Obcego (prawdopodobnie Protomorf), która będzie mocno zbliżona do klasycznego wyglądu Ksenomorfa, znanego z filmowej sagi »Obcy«. Załoga »Covenanta« będzie musiała stawić czoło ogromnym zagrożeniom czyhającym na nich na obcej planecie”. 

Internauci są zachwyceni Przymierzem i wieszczą kolejny hit. W ich opinii film jest klimatyczny, przerażający i krwawy i jednocześnie na tyle niepokojący, że może przypaść do gustu nie tylko wielbicielom serii czy fanom horroru, ale również amatorom kina psychologicznego. Tak więc Obcy: Przymierze Ridleya Scotta zyskuje w przededniu otwarcia kolejnego weekendu premier status filmu tygodnia, a sam film zostanie wkrótce przepuszczony przez recenzenckie sito Synekdochy, Nowy Sącz. Poniżej zestawienie pozostałych produkcji wchodzących do repertuaru sądeckich kin.

[GWIAZDY, 2017, reż. Jan Kidawa-Błoński]

Jan Kidawa-Błoński, twórca obsypanych nagrodami filmów Skazany na bluesa (2005) i Różyczka (2010), przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami opowieść o pasji, miłości i rywalizacji. Gwiazdy (2017) to urzekająca klimatem, zabawna, ale i nostalgiczna, podróż do świata młodzieńczych marzeń, wyznaczających cel i kierunek życia bohaterów. Całość okraszona fantastycznym śląskim temperamentem i przywołująca wielkie chwile polskiego futbolu. Kanwą historii są losy znakomitego śląskiego piłkarza Jana Banasia – gwiazdy Polonii Bytom, Górnika Zabrze i Polskiej Reprezentacji ery Kazimierza Górskiego. W rolę Banasia wcielił się Mateusz Kościukiewicz (Amok [2017, K. Adamik], Wszystko co kocham [2009, J. Borcuch], Bilet na księżyc [2013, J. Bromski]), któremu partneruje Sebastian Fabijański, znany m.in. z wielkiego hitu Patryka Vegi – Pitbull. Niebezpieczne kobiety (2016). Miłosny trójkąt dopełnia zjawiskowa Karolina Szymczak, którą w 2014 roku mogliśmy oglądać u boku Dwayne’a Johnsona w hollywoodzkiej produkcji Hercules (2014, B. Ratner). Ponadto w filmie zobaczymy też: Magdalenę Cielecką, Pawła Deląga, Adama Woronowicza, Eryka Lubosa, Mariana Dziędziela, Wojciecha Mecwaldowskiego, Olę Gintrowską, Witolda Paszta oraz Grażynę Torbicką. Gwiazdy to opowieść o wielkiej i niespełnionej miłości trójki młodych ludzi, rozdartych między swymi namiętnościami, pragnieniami i ambicjami.

Od dzieciństwa największą pasją Jana Banasia (Mateusz Kościukiewicz) jest piłka, a największym rywalem... oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak). Walczący o jej względy Jan i Ginter szybko odkrywają, że w grze o miłość nie obowiązują żadne przepisy. Kiedy ciężka kontuzja kończy karierę Gintera, a samego Banasia przybliża do składu „orłów Górskiego”, bohater staje przed trudnym, życiowym wyborem. Stawką jego decyzji będzie udział w olimpiadzie i piłkarskich mistrzostwach świata.

Angelika Swoboda z Gazeta.pl stwierdziła, że Gwiazdy „to nie tylko film o piłce nożnej. To mądra, wzruszająca opowieść o ukrytych pragnieniach. Historia miłosna, która może przydarzyć się każdemu”. Agnieszka Prokopowicz z Grazii napisała: „Film bardzo udany, z fantastyczną rolą Mateusza Kościukiewicza”. Z kolei Lech Kurpiewski ze Zwierciadła zauważył, że „w tej zręcznie podkręconej filmowej biografii fakty mieszają się ze zmyśleniem, zdjęcia dokumentalne z pięknie fotografowaną fikcją. »Gwiazdy« to klimatyczna ballada o dwóch przyjaciołach z boiska, których poróżniło uczucie do jednej kobiety. Jest tu na co popatrzeć i jest czym się wzruszyć. Ten film to naprawdę celny strzał”.  

Reżyser i scenarzysta Gwiazd Jan Kidawa-Błoński ma na swoim koncie wiele filmów i nagród, m.in. Złotego Klakiera na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Skazanego na bluesa w 2005 roku i Złote Lwy na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Różyczkę w 2010 roku. W 2014 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W latach 1990-94 był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Za zdjęcia odpowiada Michał Englert, stały współpracownik Małgorzaty Szumowskiej i współscenarzysta jej ostatnich filmów (Body/ciało [2015], W imię… [2013]). Englert ma w dorobku współpracę z zagranicznymi reżyserami, takimi jak Ari Folman, Marie Noёlle, Alexandros Avranas. Jest laureatem nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu 33 sceny z życia (2008, M. Szumowska) na festiwalu w Gdyni. Za swoją prace przy Nieulotnych (2013, J. Borcuch) otrzymał nagrodę na festiwalu w Sundance.

„Gra się dla siebie lub może dla tych paru sekund, w których człowiek czuje się naprawdę wolny i spełniony. Z niczym innym nie da się tego porównać. Cieszę się, że nasz film »Gwiazdy« oddaje te emocje” – mówi polski piłkarz, reprezentant i mistrz Polski Jan Banaś.[DUDI: CAŁA NAPRZÓD, 2017, reż. Julio Soto Gurpide]

Dudi: cała naprzód (Deep, 2017) w reżyserii Julio Soto Gurpide to nowy film producentów takich obrazów jak nagrodzony 5 Oscarami Artysta (The Artist, 2011) Michela Hazanaviciusa, Grace księżna Monako (Grace of Monaco, 2014) Oliviera Dahana czy Dalida. Skazana na miłość (Dalida, 2016) Lisy Azuelos.

Akcja została osadzona w 2100 roku. Poziom oceanów podniósł się na tyle, że ludzkość opuściła ziemię. Teraz gospodarzami naszej planety są wszelkie wodne istoty. Mała ośmiorniczka Macunia i jej przyjaciółki: Ewka – zwariowana ryba żabnica oraz Ala – neurotyczna krewetka, w podwodnej katastrofie tracą dom. Niestety w ich okolicy gęstość zarybienia jest tak wysoka, że podwodne budownictwo nie nadąża za popytem. Próżno tu szukać wolnego lokum na rozsądnym poziomie. W tej sytuacji przyjaciółki decydują się wyruszyć w nieznane w poszukiwaniu nowego domu. Będzie kolorowo, zabawnie, czasem trochę niebezpiecznie, ale zawsze ciekawie. Podmorska ekipa dotrze do zatopionych ulic Nowego Jorku, wraku Titanica, a nawet do dalekiej Arktyki. Na szlaku spotkają mnóstwo niezwykłych istot, zawrą wspaniałe przyjaźnie i odkryją niejedną podwodną tajemnicę.

W polskiej wersji językowej głosów bohaterom użyczyli m.in: Antoni Scardina (Dudi), Barbara Garstka (Alicja), Janusz Wituch (Iwo), Monika Pikuła (Maura), Leszek Teleszyński (Kraken), Andrzej Blumenfeld (Natan) oraz Anna Sroka-Hryń (Norma), a specjalnie na potrzeby animacji, zespół Young Stadium Club nagrał polską wersję hitu Forever Young. Utwór pochodzi z ich debiutanckiej płyty Everything Everyone Everywhere, która miała premierę 17 lutego 2017 roku. Polski tytuł piosenki to Kolejny raz.To tyle na dzisiaj, recenzja filmu tygodnia już wkrótce, do zobaczenie w następnym odcinku, a jutro... idziemy do kina.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego repertuaru znajdziecie na stronach internetowych sądeckich kin. Natomiast więcej filmów oczywiście na www.synekdochanowysacz.blogspot.com, www.facebook.com/StowarzyszenieDlaMiasta i www.sadeczanin.info

(oprac. Bartosz Szarek)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz